Montreáli Magyar
Iskola
90 Guizot Ouest, Montréal,
Québec H2P 1L4
Telefon: 438-499-4132
Hungarian School
of Montreal
École Hongroise de Montréal
RÓLUNK
Kezdetek a montreáli magyar oktatásban
A Montreáli Magyar Iskola a helyi magyar közösség egyik legrégibb, jelenleg is működő intézménye. Már a második világháború előtt, amikor még a vidéki Magyarország egyes településein iskolák sem léteztek, Montreálban már volt hivatalos magyar nyelvű oktatás.
A Montreáli Magyar Iskolát 1933-ban alapították a Szociális Testvérek. Az intézményt Mária nővér vezette és a vallásos nevelést hangsúlyozta.
A második világháború után az iskola helyzete rosszabbodott és immár a Commission des Écoles Catholiques (Katolikus Iskolák Bizottsága) jóvoltából lehetett Montreálban magyar nyelvű oktatást folytatni. A magyarral párhuzamosan francia tanítás is folyt két osztályban. 1956 után az iskola működésébe bekapcsolódott a katolikus plébánia.
A 60-as években a tanulók létszáma folyamatos növekedésnek indult. A szervita rend átvette a minoritáktól az iskola irányítását, az oktatás egyre hivatalosabbá és szakszerűbbé vált.
Az iskola a Magyarok Nagyasszonya Egyházközség és a Katolikus Iskolák Bizottsága támogatása mellett tudta biztosítani a magyar nyelv oktatását a főként kétkezi munkából élő szülők gyermekeinek. Az iskola szociális szerepe és nyitottsága a szegények és frissen emigrált magyarok számára mindig központi pillérként jelent meg.
A 70-es évek kezdetén a Magyar Iskola tovább növekedett.

Elérehetőség:
438-499-4132
Dr. Thököly Imre lett az iskola elnöke, az igazgatója pedig az újonnan érkezett Deák Ferenc Atya, ők hozták létre a Szülői Fenntartó Bizottságot.
A 80-as években Ciamarra Júlia vezetésével, az iskola virágzó korszakot élt, 1983-ban rendezték meg az első szavalóversenyt, 1986-ban pedig elindult a magyar nyelv oktatása felnőtteknek.
Hosszú éveken át a plébánia minden kisebb-nagyobb zugában folyt a tanítás: a díszteremben, a színpadon és a mögött, még a folyosókon is. Amikor 1984-ben felépült az Ifjúsági Otthon, a tanulók végre nagy örömmel vehették birtokba az új tantermeket.
Iskolánk a nyelvismeret átadása mellett különös gondot fordít a magyar ünnepek ápolására, a művészetekre, az alkotóképesség fejlesztésére. A művészetekkel való foglalkozás (ének, zene, rajz, képzőművészet) az egész oktatást átszövi.
Ünnepek a Montreáli Magyar Iskolában
A 90-es évektől kezdődően, egészen napjainkig folyamatosan nagy hangsúly tevődik a színpadi szereplés fontosságára, mint oktatási módszertanra.
Az iskola tanulóinak – a gyermekeknek és a felnőtteknek egyaránt – minden évben többször nyílik lehetőségük színpadi szereplésre. Így karácsonykor, támogató ebédeken, farsangkor, anyák napján és nem utolsó sorban a magyar nemzeti ünnepeken egyaránt bemutatják tudásukat a magyar közösségnek.
2002-ben több év szünet után ismét elindult a felnőtteknek szóló magyar oktatás, amely később két osztállyá bővült.
Ciamarra Júlia 25 év után, 2008-ban, negyed évszázadig tartó önfeláldozó munkája után átadta a iskolai vezetését egy újabb generációnak.
2008-tól Török Tünde igazgatónő vezetésével az iskola a nyelvtanulás mellett különös gondot fordított a magyar ünnepek ápolására, a művészetekre, az alkotóképesség fejlesztésére és a hagyományokra. A művészetekkel és a kultúrával való foglalkozás, a hagyományok ápolása az egész oktatást átszövi azóta is.
2018-tól kezdődően minden hónap utolsó szombatján különböző tematikájú nyílt napok teszik színesebbé az iskola életét.
Magyarországi táborozások, szakmai- és testvériskolai kapcsolatok
2009. augusztusában a Montreáli Magyar Iskola adott otthont a két napos IX. Észak-Amerikai Magyar Tanári Konferenciának. A rendezvény az észak-amerikai diaszpórában magyart tanító tanárok továbbképzését, tapasztalatcseréjét tette lehetővé. Célja az volt, hogy olyan tanítás-módszertani, tudományos és kulturális ismeretekkel bővítse a jelen levő pedagógusokat, amellyel gyarapodva még sikeresebben és hatékonyabban oktathatják a magyar nyelvet és kultúrát.
Az iskola tanulóinak már kétszer is lehetősége volt (2008-ban és 2015-ben) magyarországi táborozáson részt venni. 2008-ban Bakonyoszlopon került megszervezésre az első honismereti tábor, másodszor pedig 2015-ben Budapesten és a Balatonon nyaralhattak a gyerekek.
A táborozás célja az volt, hogy a tanulók fejleszthessék a magyar nyelvtudásukat, valamint, hogy közelebbről is megismerkedhessenek Magyarországgal, a magyar kultúrával, történelemmel, hiszen az anyanyelv kérdése szorosan kapcsolódik az identitás, a hagyomány, a kultúra, a nemzet és a nép fogalmához.
A kellemesen eltöltött vakáció igazi közösséget teremtett, a tartalmas szórakozás mellett remek kikapcsolódást nyújtott. A gyerekek részesei lehettek egy vidám, játékos nyelvtanulásnak, új barátságok kötődhettek, megismerkedhettek Magyarországgal és a magyar kultúrával és sok-sok felejthetetlen élménnyel térhettek vissza.
A Montreáli Magyar Iskola 2018-ban a Szegedi Nemzetközi Általános Iskolával, majd 2021-ben az erdélyi Csíkszenttamási Bálint Vilmos Általános Iskolával kötött testvériskolai kapcsolatot, amelyhez a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. segítségét vette igénybe.
Az iskola pedagógusai folyamatosan bővítik szakmai ismeretiket, és rendszeresen részt vesznek különböző Magyarországon szervezett képzéseken, találkozókon és táborokban.
Az ilyen továbbképzések és szakmai tapasztalatcserék lehetőséget biztosítanak arra, hogy a nagyvilágban szétszórtan működő hétvégi magyar iskolák tanárai megismerkedjenek egymással, az innovatív pedagógiai trendekkel, eszközökkel, valamint, hogy szert tegyenek olyan gyakorlati tapasztalatokra, melyeket hazatérve beépítenek az oktatási gyakorlatukba.
Magyar nyelvvizsgák szervezése
Az iskola az elmúlt években kiemelkedő eredményeket ért el a magyar nyelvvizsgák szervezésében és lebonyolításában, ezzel is hozzájárulva a magyar nyelv és kultúra megőrzéséhez a diaszpórában.
2018. május 26-án második alkalommal szervezte meg az Eötvös Lóránd Tudományegyetem ORIGÓ Nyelvi Centruma által biztosított nyelvvizsgát a 13 év feletti korosztály számára, amelyen a kilenc jelentkező mindegyike sikeresen teljesített.
Egy évvel korábban, 2017-ben már megszervezésre került egy Junior szintű alapfokú felmérés, ahol minden diák 90% feletti átlaggal bizonyította nyelvtudását.
2024. június 1-én ismét sor került az ORIGÓ nyelvvizsgára, a 12 év feletti tanulók számára, valamint a Junior szintű vizsgára, a fiatalabb korosztály számára.
A tizenkét jelentkező mindegyike ebben az évben is sikeresen a vizsgázott, ami ismét nagy örömet szerzett az iskola közösségének.
2024-ben a vizsgák szervezésében Thököly Emese, a Montreáli Magyar Iskola új igazgatónője és Dr. Velki Magdolna vállaltak vezető szerepet. Magdolna a szóbeli vizsgáztatást is irányította Sándor Ilona, torontói kolléga közreműködésével.
A diákok felkészítését Borgula Benedetta, a KCSP ösztöndíjas és Boros Gábor tanár végezték.
A diplomaosztóra, 2024. szeptember 14-én került sor Montreálban, a Magyarok Nagyasszonya Római Katolikus templom dísztermében megszervezett Szüreti Mulatságon.
A tanulók ünnepélyes keretek között vehették át diplomáikat, ami méltó lezárása volt a hosszú és kitartó munkának.
90 éves a Montreáli Magyar Iskola
Az iskola 2023-ban ünnepelte fennállásának 90. évfordulóját.
Generációk töretlen munkája nyomán 90 éve, hogy egy oktatási intézmény ezt a rendkívül nehéz, különös közép-európai nyelvet fenntartja, a hozzá tartozó közösséget pedig összetartja a nyugati világ egy jelentős metropoliszában, olyan világnyelvek mellett, mint az angol és a francia.
Az iskola jelenlegi igazgatója Thököly Emese, aki a férje nagyapjának, gyermekei dédapjának, Thököly Imrének a nyomdokaiba lépve irányítja az iskolát.
Az évforduló alkalmából rendhagyó születésnapi ünneplésre került sor, egykori és jelenlegi diákok, tanárok, szülők találkozójára, nosztalgia előadásra, jubileumi kiállításra a magyar iskola archívumából és Boros Gábor képeiből.
Az iskola többször is átalakult az idők folyamán, hogy időtálló maradjon egy folyamatosan változó világban és egy változó közösségben.
Montreáli Magyar Iskola nem csak nyelvoktatást nyújt, és nem csak a magyar hagyományokat ápolja Kanadában, hanem egy családi közösséget alkot, amely befogadó, mindenki számára.
Legfontosabb rendezvények, jeles események 2024-ben
KITÜNTETÉS A NEMZETPOLITIKAI ÁLLAMTITKÁRSÁGTÓL
2024-ben a Nemzetpolitikai Államtitkárság Oklevélben részesítette a Montreáli Magyar Iskolát a hosszú évtizedek óta folyamatosan végzett színvonalas oktató, nevelő munkájának elismeréséül.
Az iskolát Grimm Natali képviselte Budapesten, a Hétvégi Magyar Iskolák Találkozóján, ő vette át az oklevelet.
ANYÁK NAPI ÜNNEPSÉG ÉS TÖRÖK TÜNDE EMLÉKDÍJ ÁTADÓ
Török Tünde igazgatónő, 2008-tól tizenöt éven át vezette az iskolát, a 2023-ban bekövetkezett haláláig. A magyar iskola méltó módon szeretett volna tisztelegni emléke előtt, így született meg az ötlet a Török Tünde Emlékdíjról.
Ez az új elismerés 2024-től keződően az igazgatónő fáradhatatlan munkáját, hagyatékát és az oktatás iránti szenvedélyét jelképezi, továbbadva az utókor számára azokat az értékeket, amelyeket ő képviselt. Az emlékdíj nem csupán a múlt nagyságát idézi fel, hanem a jövő ígéretét is hordozza, biztosítva, hogy Török Tünde neve továbbra is fényt sugározzon az iskola falai között és arra inspirálja a diákokat, hogy azokat az elveket és értékeket kövessék, amelyeket ez a kivételes pedagógus is képviselt.
Az emlékdíj először 2024. május 4-én lett átadva a montreáli ifjúsági egyesületetek által szervezett anyák napi ünnepségen.
TÁRSASJÁTÉK KLUB ÉS ISKOLAKEZDÉS
2024. szept. 7-én és 14-én 9.30-tól a Montreáli Magyar Iskola, a Montreáli Magyar Főkonzulátus és a Pécsi Egyetem professzorai közreműködésével Társasjáték Klubot szervezett.
A matematikai oktatás módszertanának népszerűsítése céljából Dienes Zoltán közelmúltban felújított társasjátékait próbálták ki a Pécsi Egyetem professzorai együttműködésével.
A szép számban összegyűlt érdeklődők közül nemcsak a gyerekek, hanem a felnőttek is nagyon élvezték rendhagyó évnyitó foglalkozást és a közös játékot.
SZÜRETI BÁL ÉS DIPLOMAOSZTÓ ÜNNEPSÉG
A montreáli magyar közösség idén is nagy lelkesedéssel várta a Montreáli Magyar Iskola által rendezett szüreti bált, amely idén szeptember harmadik hétvégéjén került megrendezésre.
Az esemény céljai közé tartozott a hagyományok ápolása és a közösség összekovácsolása. A bál különleges programokkal várta a résztvevőket, láthattak néptánc műsort és a nyelvvizsga tanúsítványok ünnepélyes kiosztására is ekkor került sor.
A bál helyszíne ünnepi díszbe öltözött, a terem falait őszi dekorációk ékesítették, az asztalokra szőlő és perec volt tálalva.
Az estét a helyi néptánccsoport és egy szóló néptánc fellépés nyitotta meg, akik színes népviseletben, nagy lelkesedéssel mutatták be a magyar néptánc hagyományait.
OKTÓBER 23-I MEGEMLÉKEZÉS MONTREÁLBAN
Legutóbb az október 23-i megemlékezés alkalmából léptek színpadra az iskola tanulói, amelyet a montreáli magyar szervezetek közösen szerveztek. Gitáron kísérte őket Nt. Molnár Áron lelkipásztor és Csukly Erzsébet, a 27. Szent Margit Cserkész Leány-csapat parancsnoka.
A rendezvényt Orbán Mihály S.J. plébános nyitotta meg, míg a záróbeszédet Nt. Molnár Áron református lelkipásztor tartotta.
Dr. Pritz Helga Katalin főkonzul asszony olvasta fel Dr. Szilágyi Péter nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár előkészített beszédét, aki utazásának megszakítására kényszerülve, nem tudott személyesen jelen lenni az ünnepségen.
Végül Boros Gábor, a magyar iskola tanára meghatóan emlékezett vissza családjuk 1956-os menekülésére, amikor ő mindössze nyolcéves volt.
Az ünnepség végén a szervezők hagyományos gulyáslevessel és tortával vendégelték meg a szép számban egybegyűlteket.
***
Az elért eredmények, megvalósítások hosszú évek munkájának a gyümölcsei. Sok-sok szorgalmas önkéntes tanár, iskolaigazgató, szülő és az intézmény működését támogató személy, több évnyi kitartó igyekezetének eredménye.
A tanulás és munka mellett – úgy a tanulók, mint a tanárok és a szülők –, a szabad szombatokat feláldozva, pihenőről hétköznappá változtatva, hétvégéről hétvégére kitartóan dolgoztak érte. Mindez nem csupán az iskola padjaiban, hanem otthon a családi fészekben magyarul beszélve, a magyar nyelvet ápolva, megőrizve vált, válhatott lehetővé.